Teknosa Kargo Takip


Teknoloji ürünleri değince aklımıza ilk gelenlerden olan Teknosa, yaşamımızın her anında renk katmaya devam etmektedir. Telefon, bilgisayar, beyaz eşya, kişisel bakım vb. gibi bir çok alanda satışı mevcuttur. İstediğiniz her teknoloji ürünlerini kaliteli ve uygun fiyatlara bulmanızı mümkündür. Uygun fiyatların yanı sıra kargo hizmet bedelindeki uygunluk ile de rakip firmaların önüne geçmektedir. Teknosa sadece ürünlerinizin alım sürecinde bulunmayıp tüm aşamalarında müşteri yanında olmaktadır. Aynı zamanda almış olduğunuz ürünlerinizi Teknosa Kargo Takip ile hangi aşamada olduğunu öğrenebilir ve ürünler ile ilgili çıkabilecek her sorunda Teknosa çağrı merkezini aramanız yeterlidir.

Teknosa almış olduğunuz ürünleri anlaşmalı kargo firmalarıyla belirtiğiniz adrese güvenli bir şekilde teslim etmektedir. Kargo hizmet bedelindeki uygunluk ile bir çok firmanın önüne geçmektedir. Teknosa da  50 TL ve üzerindeki alışverişlerde kargo hizmet bedeli ücretsizdir. Mağazalarda 1-5 gün seçeneği ile siparişinizin, ortalama teslimat süresi 3 iş günüdür. Teslim edilecek bölgenin ve kargonun durumuna göre 5 iş gününü bulabilmektedir. 3 iş günü içinde teslim alınmayan siparişler otomatik iptal edilmektedir.  Karayolu ulaşımı ile ilgili tüm bölgeleri kapsamaktadır. Karayolu ulaşım imkanı olmayan bölgelere veya denizaşırı bölgelere sevkiyat kapsam dışıdır.  Aynı zamanda siparişiniz hazırlandıktan sonra e-mail olarak bilgilendirme mesajı gönderilmektedir.

Teknosa Kargo Takip Sorgulama

Aşağıdaki belirtilen resimden Teknosa sayfasından girerek üye olabilirdiniz.

Teknosa Kargo Takip

 

Bilmeniz Gereken Sorular

Almak istediğim ürünlerin siparişlerini nasıl verebilirim?

Siparişlerinizi online olarak veya Teknosa çağrı merkezi (0850 222 55 99)  arayarak vermeniz mümkündür. Çağrı merkezi haftanın 7 günü 09:00-22:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Ürünlerimin ödemelerini nasıl yapabilirim?

Ödemelerinizi Kredi Kartı, Havale, PayPal, BKM Express, ING Teknokredi, Hızlı Ödeme, Telefonla Sipariş ile yapmanız mümkündür

Sipariş İçeriğinde Nasıl Değişiklik Yapabilirim?

Sipariş verildikten sonra içeriğinde değişiklik yapılamamaktadır. Siparişinizi iptal edip istediğiniz bilgiler ile yeni bir sipariş verebilirsiniz.

Belirtiğim adreste bulunmaz isem ürünümü başkası alabilir mi?

Eğer belirtiğiniz adreste bulunmaz iseniz teslimat adresinde bulunan 1. derece akrabaya, kimliği kontrol edilip imzası alındıktan sonra ürün teslim edilmektedir.

Nerelere Kargo teslim mi mevcuttur?

KKTC hariç Türkiye ‘nin her yerine teslim bulunmaktadır.

Aldığım ürünlerin kargo takibini nasıl yapabilirim?

Teknosa kargo takip yapmanız çok kolaydır. Şöyle ki teknosa Kargo Takip numaranız ile siparişinin gönderildiği kargo firmasıdan siparişinizin takibini yapmanız mümkündür. Aynı zamanda Hesabım sayfası içinde bulunan “Siparişlerim” sayfanızdan sipariş durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Siparişinizin teslimatı belirtilen sürelerin dışına çıktıysa, Teknosa çağrı merkezinden (0850 222 55 99) ulaşabilirsiniz.

Ürünüm kaç güne teslim olur?

Mağazalarda 1-5 gün seçeneği ile siparişinizin, ortalama teslimat süresiniz 3 iş günüdür. Teslim edilecek bölgenin ve kargonun durumuna göre 5 iş gününü bulabilmektedir. 3 iş günü içinde teslim alınmayan siparişler otomatik iptal edilmektedir.
Mağazalara sipariş alımına gitmeden önce lütfen Teknosa mağazasına arayabilirsiniz. Aynı zamanda siparişiniz hazırlandıktan sonra e-mail olarak bilgilendirme mesajı gönderilmektedir.

Ürünlerimin iade ve değişikliklerini nasıl yapabilirim?

Online alışverinizde teknosa tarafından gönderi iade formu gönderilmektedir. Bu formu eksiksiz doldurarak ürünü getiren kargo firması ile depo adresine göndermeniz mümkündür. Aynı zamanda ürünlerinizin faturası ile birlikte Teknosa mağazalarından yapabilmeniz mümkündür.

İade etmiş olduğum ürünlerin ücretini ne zaman alabilirim?

İade ürünlerinizin depoya yada mağazaya ulaştıktan sonra 1o gün içinde alışveriş yaptığınız ödeme şeklinize göre sipariş bedeliniz iade edilir. Ürün iadesi yapılırken ürününüzün ambalajını saklayınız. Çünkü iade ürününüzün teknosa ambalajı ile göndermelisiniz. Ürün iade ve değişim süreciniz eksik ya da zarar görmüş ürün iadelerinde uzun sürebilir. Bunu önlemek için ürünü mutlaka hasarsız, kutu içeriği ve ambalajı zarar görmeden, eksiksiz iade ediniz.

İade Kapsamı Dışındaki Ürünler nelerdir?

Tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar, DVD, VCD, CD ve kasetler, kişisel bakım ürünleri (tıraş makinesi, tıraş köpüğü, epilatör, diş bakım ürünleri vb.), kulaklıklar ile sarf malzemeleri (toner, kartuş vb) ancak ambalajı açılmamış ve kullanılmamış olmaları halinde iade edilebilir. Kutu içinden Garanti Belgesi çıkmaması durumunda Çağrı Merkezimizden (0850 222 55 99)  Teknosa yetkililerine ulaşabilirsiniz. İmzalı, kaşeli Garanti Belgesi’ni talep etmeniz durumunda adresinize gönderim yapılabilir.

Toplu satışlarınız mevcut mudur?

Aynı üyelik ile aynı üründen 2 adetten fazla satın almanız mümkün değildir. Bu yüzden toplu alım Teknosa ‘da mevcut değildir.

İletişim Bilgileri:

Teknosa Genel Müdürlük: Teknosa Plaza Batman Sokak No: 18 Sahrayıcedit, 34734 İstanbul
Tel: (0216) 468 36 36

Müşteri Hizmetleri Tel: 0850 222 55 99

Teknosa Web Sitesi: https://www.teknosa.com/

İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

Sitemizin herhangi bir kargo firması ile bağı yoktur. Bilgilendirmelerimiz resmi ve bağlayıcı değildir. Lütfen kişisel bilgilerinizi paylaşmayınız. E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*